![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 10425125
*
nr 1042 5125
Etsning
Oidentifierad konstnär, man, monogramsignatur. 1922, motivet: 47x36
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 6 juni 2016
kl 19:09:38
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik man
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:17
-
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:02
-
6004 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:35
-
6073 Etsning
Karta, Södermanland, bladets mått: 50x58 cm, ytter..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:59
-
6192 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Elefant. Sign..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:49
-
6201 Färgetsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 100 ex,..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:54
*
Etsning
nr 1042 5125
Etsning
Oidentifierad konstnär, man, monogramsignatur. 1922, motivet: 47x36
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 6 juni 2016 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik man
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:17 -
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:02 -
6004 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:35
-
6073 Etsning
Karta, Södermanland, bladets mått: 50x58 cm, ytter..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:59 -
6192 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Elefant. Sign..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:49 -
6201 Färgetsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 100 ex,..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:54