![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 14222014
*
nr 1422 2014
Johan Fredrik Isberg
(1846-1904)
Johan Fredrik Isberg (1846-1904), Drottninghuset, Johannesgatan 16. Signerad, numrerad 1902. Akvarell, bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 24x31
Johan Fredrik Isberg, målare och tecknare och målarmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 september 2021
kl 18:04:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/9 17:48:22
1
Vinnande bud
- Tema
27 sep
Stockholm
På Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer som Maria Boczewska, Slas Stig Claesson, Hans-Erik Eriksson, Bert Håge Häverö, Mona Huss Walin, Einar Jolin, Bruno Karlsson, ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Johan Fredrik Isberg
Johan Fredrik Isberg, målare och tecknare och målarmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.
Läs mer om Johan Fredrik Isberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller drottninghuset johan fredrik isberg vattenfärg
-
1001 Akvarell
Carl Johan Forsberg (1868-1938), Sverige. (1868-19..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:15
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:49
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:03
-
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:16
-
6429 Akvarell
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signerad, akvarell, da..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:52
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:20
*
Johan Fredrik Isberg
Johan Fredrik Isberg, målare och tecknare och målarmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Johan Fredrik Isberg
nr 1422 2014
Johan Fredrik Isberg
(1846-1904)
Johan Fredrik Isberg (1846-1904), Drottninghuset, Johannesgatan 16. Signerad, numrerad 1902. Akvarell, bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 24x31
Johan Fredrik Isberg, målare och tecknare och målarmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 september 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/9 17:48:22 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
27 sep
Stockholm
På Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer som Maria Boczewska, Slas Stig Claesson, Hans-Erik Eriksson, Bert Håge Häverö, Mona Huss Walin, Einar Jolin, Bruno Karlsson, ...![](/tema/themes/{B33AD6B5-BADB-4796-8B9E-E32BEC4E9777}_183x97.jpg)
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Johan Fredrik Isberg
Johan Fredrik Isberg, mÃ¥lare och tecknare och mÃ¥larmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.Läs mer om Johan Fredrik Isberg
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller drottninghuset johan fredrik isberg vattenfärg
-
1001 Akvarell
Carl Johan Forsberg (1868-1938), Sverige. (1868-19..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:15 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:49 -
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:03
-
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:16 -
6429 Akvarell
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signerad, akvarell, da..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:52 -
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:20