ÖVRIGT / Diverse / Pigtittare 752010
*
nr 75 2010
PIGTITTARE
1880-tal
Utrop:
400 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 augusti 2001
kl 16:00:00
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel
-
7024 Bricka
+ fat, 3 st, Firma Svenskt Tenn, diameter: 18 cm. ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:31
-
6357 Cigarettburk
GAB Brons, 1930-tal. Höjd: 6,5 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:27
-
7037 Gardinstångshå..
4 st, mässing. Höjd: 10,5 cm, d 13,5
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:21
-
6459 Plaketter
2 st, brons, 15x20 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:38
-
7041 Reservoarpenna
Mont Blanc, fjäder i 14k guldplätering, Meisterstü..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:27
-
7047 Speldosa
+ 6 st skivor. Symphonion, Tyskland, dosa i mörkbe..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:12
*
PIGTITTARE
nr 75 2010
PIGTITTARE
1880-tal
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 augusti 2001 |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel
-
7024 Bricka
+ fat, 3 st, Firma Svenskt Tenn, diameter: 18 cm. ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:31 -
6357 Cigarettburk
GAB Brons, 1930-tal. Höjd: 6,5 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:27 -
7037 Gardinstångshå..
4 st, mässing. Höjd: 10,5 cm, d 13,5
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:21
-
6459 Plaketter
2 st, brons, 15x20 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:38 -
7041 Reservoarpenna
Mont Blanc, fjäder i 14k guldplätering, Meisterstü..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:27 -
7047 Speldosa
+ 6 st skivor. Symphonion, Tyskland, dosa i mörkbe..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:12