GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 4061019
nr 406 1019
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Lenght: ()
VASE, fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, band- och prickdekor i svartbrunt och blågrönt mot vit botten, höjd: 14.5 cm, signerad: '(studiohanden) SWEDEN G/64-127 (målarsignatur för Marianne Preissler)', litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
1000
SEK 1100
Monday February 6 2006
at 16:00:00
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg