![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7894456
*
nr 789 4456
Eva Zettervall
(f. 1941), Sverige
Eva Zettervall (b. 1941), composition, signerad Eva Zettervall, 33x23,
GOUACHE, Eva Zettervall (f. 1941), komposition, signerad Eva Zettervall, 33x23
Eva Zettervall, born 1941, Swedish painter.
Estimate:
1000
Sold:
SEK 800
Auction date:
Monday November 5 2012
at 17:37:45
- Bid history
Time
Bidder
Bid
1/11 16:45:53
1
300 kr
5/11 12:20:45
2
500 kr
5/11 17:13:27
3
600 kr
5/11 17:20:56
4
Vinnande bud
5/11 17:32:40
3
800 kr
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eva zettervall gouache komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12
*
Eva Zettervall
Eva Zettervall, born 1941, Swedish painter.
nr 789 4456
Eva Zettervall
(f. 1941), Sverige
Eva Zettervall (b. 1941), composition, signerad Eva Zettervall, 33x23,
GOUACHE, Eva Zettervall (f. 1941), komposition, signerad Eva Zettervall, 33x23
Eva Zettervall, born 1941, Swedish painter.
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 800 |
Auction date: |
Monday November 5 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
1/11 16:45:53 | 1 | 300 kr |
5/11 12:20:45 | 2 | 500 kr |
5/11 17:13:27 | 3 | 600 kr |
5/11 17:20:56 | 4 | Vinnande bud |
5/11 17:32:40 | 3 | 800 kr |
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eva zettervall gouache komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00 -
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12