FURNITURE / Tables / Writing desk 12154242
nr 1215 4242
WRITING DESK
elm wood, 1940s. Svängd form med fasta hurtsar och mittlåda, bokhylla i fronten, 3 nycklar medföljer, length: 144. Width: 75 cm. Height: 75 cm. Proveniens Broströmkoncernen, wear.
Alm, 1940-tal. Svängd form med fasta hurtsar och mittlåda, bokhylla i fronten, 3 nycklar medföljer, Längd: 144. Djup: 75 cm. Höjd: 75 cm. Proveniens Broströmkoncernen
Condition: slitage
700
Monday November 5 2018
at 20:03:47
Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor