SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 11543504
nr 1154 3504
Kanna
silver, Anders Fredrik Hellman, 1833, invändigt förgylld, vikt ca 134 g, höjd: 12 cm
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.300 kr
måndag 8 januari 2018
kl 18:34:30
1.200 kr
1.200 kr
1.200 kr (Budbetjänt)
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver