![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 6205505
*
nr 620 5505
GOUACHE
Eva Halming, 45x54,
Eva Halming, 45x54
Estimate:
100
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday January 25 2010
at 18:47:53
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/1 22:09:04
1
100 kr
25/1 13:23:56
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eva halming gouache täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12
*
GOUACHE
nr 620 5505
GOUACHE
Eva Halming, 45x54,
Eva Halming, 45x54
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday January 25 2010 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
24/1 22:09:04 | 1 | 100 kr |
25/1 13:23:56 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eva halming gouache täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00 -
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12