GLASS & CERAMICS / Ceramics / Ceramics 11452164
*
nr 1145 2164
CERAMICS
5 parts, Upsala-Ekeby, including Ingrid Atterberg, height: 5 - 27,
5 delar, Upsala-Ekeby, bland annat Ingrid Atterberg, höjd: 5 - 27
Estimate:
400
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday November 20 2017
at 18:43:08
- Bid history
Time
Bidder
Bid
28/10 15:08:28
1
150 kr
28/10 17:23:27
2
200 kr
7/11 04:51:06
3
300 kr
11/11 19:22:05
2
300 kr
11/11 19:22:05
3
300 kr (Robot)
20/11 18:35:18
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...
Read more about Retro - 50/60-tal
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik svensk keramik svenska keramiker uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
6131 HANGING LAMPS
one pair, Rörstrand, Sweden, Alf Wallander (1862-1..//
Auction ends
in 8 days
1 juli at 20:11
-
6236 SMALL PLATES
12 pieces, Paragon, England, "Tree of Kashmir",
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:59
-
6041 BIRDS
+ bowl, Höganäs. Height: 4-6 cm,
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:05
-
6042 DISH
3 pcs, Gabriel, fishes, glazed stoneware clay. Len..//
Present: SEK 100
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:19
-
6053 DISH
4 pcs, China, Blåvitt kompaniporslin, Diameter: 8-..//
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:49
-
6033 Kräftfat
Carl Tielsch-Altwasser, porcelain. Diameter: 35 cm,
Auction ends
in 8 days
1 juli at 19:34
*
CERAMICS
Läs om budbetjänten
Read more about Retro - 50/60-tal
nr 1145 2164
CERAMICS
5 parts, Upsala-Ekeby, including Ingrid Atterberg, height: 5 - 27,
5 delar, Upsala-Ekeby, bland annat Ingrid Atterberg, höjd: 5 - 27
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 350 |
Auction date: |
Monday November 20 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
28/10 15:08:28 | 1 | 150 kr |
28/10 17:23:27 | 2 | 200 kr |
7/11 04:51:06 | 3 | 300 kr |
11/11 19:22:05 | 2 | 300 kr |
11/11 19:22:05 | 3 | 300 kr (Robot) |
20/11 18:35:18 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...Read more about Retro - 50/60-tal
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik svensk keramik svenska keramiker uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
6131 HANGING LAMPS
one pair, Rörstrand, Sweden, Alf Wallander (1862-1..//
Auction ends
in 8 days
1 juli at 20:11 -
6236 SMALL PLATES
12 pieces, Paragon, England, "Tree of Kashmir",
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:59 -
6041 BIRDS
+ bowl, Höganäs. Height: 4-6 cm,
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:05
-
6042 DISH
3 pcs, Gabriel, fishes, glazed stoneware clay. Len..//
Present: SEK 100
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:19 -
6053 DISH
4 pcs, China, Blåvitt kompaniporslin, Diameter: 8-..//
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:49 -
6033 Kräftfat
Carl Tielsch-Altwasser, porcelain. Diameter: 35 cm,
Auction ends
in 8 days
1 juli at 19:34