SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Nysilver 4754082
*
nr 475 4082
Nysilver
sockerskål + sillburk NS/glas + bordstermometer, höjd: 27-14
Utrop:
100 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 juli 2007
kl 16:41:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/7 14:51:27
1
Vinnande bud
2/7 15:34:02
2
200 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordstermometer glas nysilver pläter sillburk ns silver sockerskål ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
8242 Jardiniere
nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
-
8258 Kandelaber
nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:34
-
8231 Salladier
Pläter, England, Snurrbar. Diameter: 53 cm, höjd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:32
-
8032 Vinkaraff
Sent 1800-tal, Kristall / Nysilver, Slipad dekor m..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:35
*
Nysilver
nr 475 4082
Nysilver
sockerskål + sillburk NS/glas + bordstermometer, höjd: 27-14
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 juli 2007 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 2/7 14:51:27 | 1 | Vinnande bud |
| 2/7 15:34:02 | 2 | 200 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordstermometer glas nysilver pläter sillburk ns silver sockerskål ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
8242 Jardiniere
nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56 -
8258 Kandelaber
nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:34
-
8231 Salladier
Pläter, England, Snurrbar. Diameter: 53 cm, höjd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:32 -
8032 Vinkaraff
Sent 1800-tal, Kristall / Nysilver, Slipad dekor m..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:35



