Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Nysilver 4754082



*

nr 475 4082


Nysilver

sockerskål + sillburk NS/glas + bordstermometer, höjd: 27-14


Utrop:

100 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 juli 2007
kl 16:41:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/7 14:51:27 1      Vinnande bud
2/7 15:34:02 2      200 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordstermometer glas nysilver pläter sillburk ns silver sockerskål ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8242 Jardiniere
    nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8258 Kandelaber
    nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 8231 Salladier
    Pläter, England, Snurrbar. Diameter: 53 cm, höjd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:32
  • 8032 Vinkaraff
    Sent 1800-tal, Kristall / Nysilver, Slipad dekor m..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:35




Ladda ner broschyr