Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 10379201



*

nr 1037 9201


Porslin

4 delar, Koka blå/musselmalet


Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 maj 2016
kl 18:31:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/5 17:28:17 1      Vinnande bud
16/5 15:41:31 1      justering av budtak



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hertha bengtson hertha bengtsson keramik koka blå musselmaalet musselmalet musselmålat porslin rörstrand
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:55
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:24
  • 6342 Porslinstavla
    Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:51
  • 6407 Spiselhundar
    ett par, ”Staffordshire”, porslin. Höjd: 21 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:30
  • 7188 Vaser
    + tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:45
  • 7014 Ytterfoder
    nutida, porslin, 19,5x19,5. Höjd: 14,5 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:54




Ladda ner broschyr