ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3251566
*
nr 325 1566
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, H147
Utrop:
1.500 kr
Såld:
4.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 augusti 2004
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/8 00:58:53
1
1.100 kr
29/8 12:37:22
2
1.600 kr
29/8 19:36:49
1
1.500 kr
29/8 19:37:43
1
1.700 kr
29/8 21:48:43
3
1.800 kr
30/8 02:28:54
1
2.200 kr
30/8 10:07:18
2
2.100 kr
30/8 10:08:01
2
2.400 kr
30/8 14:17:37
1
2.500 kr
30/8 15:16:53
4
2.800 kr
30/8 15:38:24
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6481 Spegel
Rokokostil, 118x50 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:19
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
-
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54
-
1003 Spegel
Sengustaviansk, 190x88
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:27
*
Spegel
nr 325 1566
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, H147
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 4.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 30 augusti 2004 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 28/8 00:58:53 | 1 | 1.100 kr |
| 29/8 12:37:22 | 2 | 1.600 kr |
| 29/8 19:36:49 | 1 | 1.500 kr |
| 29/8 19:37:43 | 1 | 1.700 kr |
| 29/8 21:48:43 | 3 | 1.800 kr |
| 30/8 02:28:54 | 1 | 2.200 kr |
| 30/8 10:07:18 | 2 | 2.100 kr |
| 30/8 10:08:01 | 2 | 2.400 kr |
| 30/8 14:17:37 | 1 | 2.500 kr |
| 30/8 15:16:53 | 4 | 2.800 kr |
| 30/8 15:38:24 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6481 Spegel
Rokokostil, 118x50 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:19
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49 -
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54 -
1003 Spegel
Sengustaviansk, 190x88
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:27



