MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegellampetter + 4194367
*
nr 419 4367
Spegellampetter +
Lenght: ()
spegel, 3 del, Tenn
Withdrawn
Auction date:
Monday July 3 2006
at 16:00:00
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
6794 MIRROR
1920s, 106x51 cm,
Auction ends
tomorrow
12 jan at 19:39
-
6090 MIRROR
oak, 148x33,
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
12 jan at 19:13
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
tomorrow
12 jan at 20:24
-
6036 MIRROR
gilt frame, 84x58,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:23
-
6480 MIRROR
gilt, 81x41,
Present: SEK 350
Auction ends
tomorrow
12 jan at 20:57
-
6674 MIRROR
gilt, delvis bemålad, 66x54 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
tomorrow
12 jan at 19:16
*
Spegellampetter +
nr 419 4367
Spegellampetter +
Lenght: ()
spegel, 3 del, Tenn
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday July 3 2006 |
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
6794 MIRROR
1920s, 106x51 cm,
Auction ends
tomorrow
12 jan at 19:39 -
6090 MIRROR
oak, 148x33,
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
12 jan at 19:13 -
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
tomorrow
12 jan at 20:24
-
6036 MIRROR
gilt frame, 84x58,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:23 -
6480 MIRROR
gilt, 81x41,
Present: SEK 350
Auction ends
tomorrow
12 jan at 20:57 -
6674 MIRROR
gilt, delvis bemålad, 66x54 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
tomorrow
12 jan at 19:16



