BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 10706614
*
nr 1070 6614
Takfotogenlampa
Majolika, sent 1800-tal, höjd: 140 ca
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 21 november 2016
kl 18:11:40
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika sekelskifte sent 1800-tal takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
6634 Fönsterbelysning
3 st, Glas. Höjd: 21 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
12 jan kl 18:53
-
6743 Ljuskrona
Gustaviansk modell. Höjd: 75 ca
Auktionen avslutas
imorgon
12 jan kl 19:47
-
6420 Ljuskrona
med prismor, empirestil. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
imorgon
12 jan kl 18:34
-
6776 Ljuskrona
med prismor, Gustaviansk stil, 6 ljusarmar. Diamet..//
Auktionen avslutas
imorgon
12 jan kl 20:25
-
6676 Ljuskrona
med prismor, stomme i mässing, åtta ljusarmar. Dia..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
12 jan kl 19:36
-
6699 Ljuskrona
med prismor, stomme i mässing. Diameter: 33 cm. Hö..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
12 jan kl 20:10
*
Takfotogenlampa
nr 1070 6614
Takfotogenlampa
Majolika, sent 1800-tal, höjd: 140 ca
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 november 2016 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika sekelskifte sent 1800-tal takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
6634 Fönsterbelysning
3 st, Glas. Höjd: 21 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
12 jan kl 18:53 -
6743 Ljuskrona
Gustaviansk modell. Höjd: 75 ca
Auktionen avslutas
imorgon
12 jan kl 19:47 -
6420 Ljuskrona
med prismor, empirestil. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
imorgon
12 jan kl 18:34
-
6776 Ljuskrona
med prismor, Gustaviansk stil, 6 ljusarmar. Diamet..//
Auktionen avslutas
imorgon
12 jan kl 20:25 -
6676 Ljuskrona
med prismor, stomme i mässing, åtta ljusarmar. Dia..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
12 jan kl 19:36 -
6699 Ljuskrona
med prismor, stomme i mässing. Diameter: 33 cm. Hö..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
12 jan kl 20:10



