LIGHTING / Chandeliers & Ceiling lamps / Paraffin lamp 10706614
*
nr 1070 6614
PARAFFIN LAMP
Maiolica, late 19th century, height: 140 ca,
Majolika, sent 1800-tal, höjd: 140 ca
Withdrawn
Auction date:
Monday November 21 2016
at 18:11:40
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika sekelskifte sent 1800-tal takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
6634 Fönsterbelysning
3 pcs, glass. Height: 21 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:53
-
6743 CHANDELIER
Gustaviansk modell. Height: 75 ca,
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:47
-
6420 CHANDELIER
with pendants, empirestil. Height: 60 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:34
-
6776 CHANDELIER
with pendants, Gustavian style, 6 ljusarmar. Diame..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:25
-
6676 CHANDELIER
with pendants, stomme i mässing, åtta ljusarmar. D..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:36
-
6699 CHANDELIER
with pendants, stomme i mässing. Diameter: 33 cm, ..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:10
*
PARAFFIN LAMP
nr 1070 6614
PARAFFIN LAMP
Maiolica, late 19th century, height: 140 ca,
Majolika, sent 1800-tal, höjd: 140 ca
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday November 21 2016 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika sekelskifte sent 1800-tal takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
6634 Fönsterbelysning
3 pcs, glass. Height: 21 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:53 -
6743 CHANDELIER
Gustaviansk modell. Height: 75 ca,
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:47 -
6420 CHANDELIER
with pendants, empirestil. Height: 60 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:34
-
6776 CHANDELIER
with pendants, Gustavian style, 6 ljusarmar. Diame..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:25 -
6676 CHANDELIER
with pendants, stomme i mässing, åtta ljusarmar. D..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:36 -
6699 CHANDELIER
with pendants, stomme i mässing. Diameter: 33 cm, ..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:10



