Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Orden 9465635



*

nr 946 5635


Orden

"Pro Patria", silver


Utrop:

1.500 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 mars 2015
kl 20:04:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/2 22:37:47 1      Vinnande bud
25/2 07:46:20 2      400 kr
25/2 07:46:20 1      450 kr (Budbetjänt)
28/2 15:05:44 3      500 kr
28/2 15:05:44 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: orden silver ädelmetall
  • 7152 OljemÃ¥lning
    Kristian Krokfors (f. 1952), Finland, Signerad. Ol..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:57
  • 6540 Ordnar
    och ordensband, diverse
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:29
  • 7095 SkÃ¥l
    Kristall, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Dia..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:48




Ladda ner broschyr