KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14024411

nr 1402 4411

Arville Puström-Uus

(1921-2014), USA

Oljemålning, Vinterlandskap. Signerad, daterad -69. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 61x77 cm

Arville Puström-Uus, estnisk-amerikansk konstnär född i Tallin 1921, död 2014, New Jersey, USA.

Utrop:

800 kr

Såld:

8.000 kr

måndag 7 juni 2021
kl 20:17:24

Arville Puström-Uus

Läs mer om Arville Puström-Uus