Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Wooden sculpture 16306100



*

nr 1630 6100


WOODEN SCULPTURE

man, (gren). Signed. Height: 56 cm,


man, (gren). Signerad. Höjd: 56 cm


Estimate:

500

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday July 1 2024
at 19:29:50


  • Bid history
Time Bidder Bid
18/6 23:26:59 1      100 kr
1/7 19:24:50 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gren konsthantverk man skulptur träskulptur
  • 7056 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 38 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:41
  • 7042 SCULPTURE
    bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:31
  • 7066 SCULPTURE
    Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:30




Ladda ner broschyr