Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 9513491



*

nr 951 3491


Keramik

6 del. bland annat. Gustavsberg


Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 mars 2015
kl 20:48:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/3 22:18:51 1      150 kr
28/3 21:58:40 2      150 kr
28/3 21:58:40 1      150 kr (Budbetjänt)
28/3 21:59:01 2      200 kr
30/3 18:33:09 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik skandinavien sverige
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:19
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:13
  • 6166 Fat
    4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:57
  • 6643 Fat
    Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:31
  • 6644 Fat
    med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:02
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:33




Ladda ner broschyr