GLASS & CERAMICS / Ceramics / Tankard 12872421
*
nr 1287 2421
TANKARD
4 pcs, Höganäs, Rörstrand & Gefle. Height: 12-42, minor cracks.
4 st, Höganäs, Rörstrand & Gefle. Höjd: 12-42
Condition: nagg
Estimate:
500
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday November 11 2019
at 20:30:18
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/11 17:59:21
1
200 kr
11/11 18:42:06
2
150 kr
11/11 18:42:06
1
200 kr (Robot)
11/11 18:42:26
2
Vinnande bud
11/11 19:59:50
2
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: höganäs keramik kruka krukor krus rörstrand & gefle
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45
*
TANKARD
Condition: nagg
Läs om budbetjänten
nr 1287 2421
TANKARD
4 pcs, Höganäs, Rörstrand & Gefle. Height: 12-42, minor cracks.
4 st, Höganäs, Rörstrand & Gefle. Höjd: 12-42
Condition: nagg
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 250 |
| Auction date: |
Monday November 11 2019 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 11/11 17:59:21 | 1 | 200 kr |
| 11/11 18:42:06 | 2 | 150 kr |
| 11/11 18:42:06 | 1 | 200 kr (Robot) |
| 11/11 18:42:26 | 2 | Vinnande bud |
| 11/11 19:59:50 | 2 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: höganäs keramik kruka krukor krus rörstrand & gefle
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45



