ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8247065
*
nr 824 7065
Aly Ben Salem
(1910-2001), Sverige
Aly Ben Salem (1910-2001), signed, subject size: 27x37,
GOUACHE (F), Aly Ben Salem (1910-2001), signerad, motivets mått: 27x37
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.
Droit De Suite
Estimate:
12000
Sold:
SEK 8000
Auction date:
Monday April 29 2013
at 20:50:55
- Bid history
Time
Bidder
Bid
25/4 14:18:42
1
Vinnande bud
- Klassiska
- Artist/Designer
Aly Ben Salem
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.
Read more about Aly Ben Salem
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:06
-
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
8009 WATERCOLOUR
Hugo Carlberg (1880-1943), Sweden. Signed with mon..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:12
-
8008 WATERCOLOUR
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. "Strandfiske, Ko..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:34
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8033 WATERCOLOUR
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Sovande barn...//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:29
*
Aly Ben Salem
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.
Read more about Aly Ben Salem
nr 824 7065
Aly Ben Salem
(1910-2001), Sverige
Aly Ben Salem (1910-2001), signed, subject size: 27x37,
GOUACHE (F), Aly Ben Salem (1910-2001), signerad, motivets mått: 27x37
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 12000 |
| Sold: | SEK 8000 |
| Auction date: |
Monday April 29 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 25/4 14:18:42 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
- Artist/Designer
Aly Ben Salem
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.Read more about Aly Ben Salem
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:06 -
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36 -
8009 WATERCOLOUR
Hugo Carlberg (1880-1943), Sweden. Signed with mon..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:12
-
8008 WATERCOLOUR
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. "Strandfiske, Ko..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:34 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22 -
8033 WATERCOLOUR
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Sovande barn...//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:29



