KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyertsteckning 17323005

nr 1732 3005

Hanna Hirsch Pauli

(1864-1940), Sverige

Blyertsteckning, Porträtt föreställande Ulla Willes, 12 år 1931, boende på Ängsvägen 19. Påskrift a tergo, ej signerad. Grafit på papper. Bildmått: 35x29 cm, yttermått inklusive ram: 40x32 cm. Hanna Hirsch Pauli bodde på Värmdövägen 205 i Storängen

Kondition: veck, reva

Hanna Hirsch Pauli, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

3.000 kr

måndag 20 oktober 2025
kl 18:25:00

  • Tema
  • 20 okt

Storängenkonstnärer

Läs mer om Storängenkonstnärer

Hanna Hirsch Pauli

Läs mer om Hanna Hirsch Pauli