MÖBLER / Bord / Bord 5486443

nr 548 6443

Bord

med hylla, 1930-tal, alm, längd: 60, djup: 40, höjd: 57

Kondition: slitage, skador, fläckar

Utrop:

100 kr

Såld:

350 kr

måndag 27 oktober 2008
kl 17:44:12

Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
Superellipsbordet