SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Punschkoppar 6961038
*
nr 696 1038
Punschkoppar
6 st, Silver, Olika, 240g
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 maj 2011
kl 19:37:55
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/5 13:01:55
1
Vinnande bud
7/5 12:20:49
2
900 kr
9/5 10:18:30
3
1.100 kr
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olika punchkoppar silver ädelmetall
-
7062 Bestick
Global, Japan, 43 delar, kromstål
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:30
-
7029 Bestick
silver, 24 delar. Längd: 14-21, vikt: 900 gr brutt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:36
-
7034 Etuier
2 st, silver. Längd: 8-8,5, vikt: 110 gr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:06
-
7033 Kaffeskedar
10+ 6 st. Längd: 11,5-12, vikt: 220 gr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:56
-
7032 Kaffeskedar
silver, 12 st. Längd: 11 cm, vikt: 125 gr ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:38
*
Punschkoppar
nr 696 1038
Punschkoppar
6 st, Silver, Olika, 240g
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 maj 2011 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 4/5 13:01:55 | 1 | Vinnande bud |
| 7/5 12:20:49 | 2 | 900 kr |
| 9/5 10:18:30 | 3 | 1.100 kr |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olika punchkoppar silver ädelmetall
-
7062 Bestick
Global, Japan, 43 delar, kromstål
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:30 -
7029 Bestick
silver, 24 delar. Längd: 14-21, vikt: 900 gr brutt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:36 -
7034 Etuier
2 st, silver. Längd: 8-8,5, vikt: 110 gr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:06
-
7033 Kaffeskedar
10+ 6 st. Längd: 11,5-12, vikt: 220 gr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:56 -
7032 Kaffeskedar
silver, 12 st. Längd: 11 cm, vikt: 125 gr ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57 -
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:38



