Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 3583178



*

nr 358 3178


Gösta Gierow

(f. 1931), Sverige


Gouache , Gierow-57, "Flicka med docka" 60x42


Gösta Gierow, svensk målare född i Bromma i Stockholm 1931.

Följerätt

Ja

Utrop:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 april 2005
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/4 18:47:44 1      100 kr
25/4 14:23:59 2      150 kr
25/4 15:08:26 3      400 kr
25/4 15:42:54 4      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Gösta Gierow

Gösta Gierow, svensk målare född i Bromma i Stockholm 1931.

Läs mer om Gösta Gierow
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache gösta gierow svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:57
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:22
  • 6565 Blandteknik
    Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:03




Ladda ner broschyr