GLAS OCH KERAMIK / Konstglas / Skål 9255083
*
nr 925 5083
Kaj Franck
(1911-1989), Finland
Skål, Kaj Franck (1911-1989), Nuutajärvi, 1961, höjd: 16, diameter: 17
Kaj Franck, finländsk glaskonstnär, keramiker, och textilformgivare född 1911, död 1989.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 november 2014
kl 20:50:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/11 12:46:12
1
600 kr
17/11 20:43:11
2
Vinnande bud
- Tema
17 nov
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Kaj Franck
Kaj Franck, finländsk glaskonstnär, keramiker, och textilformgivare född 1911, död 1989.
Läs mer om Kaj Franck
- Läs mer...
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glaskonst kaj franck konstglas nuttajärvi skål svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6707 Matservisdelar
25 delar, Iittala, Kaj Franck (1911-1989), Finland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:47
*
Kaj Franck
Kaj Franck, finländsk glaskonstnär, keramiker, och textilformgivare född 1911, död 1989.
Läs mer om 50/60-tal
Läs mer om Kaj Franck
nr 925 5083
Kaj Franck
(1911-1989), Finland
Skål, Kaj Franck (1911-1989), Nuutajärvi, 1961, höjd: 16, diameter: 17
Kaj Franck, finländsk glaskonstnär, keramiker, och textilformgivare född 1911, död 1989.
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 november 2014 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 17/11 12:46:12 | 1 | 600 kr |
| 17/11 20:43:11 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
17 nov
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Kaj Franck
Kaj Franck, finländsk glaskonstnär, keramiker, och textilformgivare född 1911, död 1989.Läs mer om Kaj Franck
- Läs mer...
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glaskonst kaj franck konstglas nuttajärvi skål svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6707 Matservisdelar
25 delar, Iittala, Kaj Franck (1911-1989), Finland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:47



