SILVER & METAL / Brass, Copper and Tin / Tin dish 6903428

nr 690 3428

TIN DISH

4-stämplat, rococo, dia 24,

4-stämplat, Rokoko, dia 24

600

SEK 1600

Monday April 4 2011
at 19:29:22

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.