BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takarmatur 5806011
*
nr 580 6011
Takarmatur
Funkis, glaskupor/krom
Utrop:
300 kr
Såld:
850 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 17:07:46
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/4 23:08:59
1
300 kr
23/4 17:17:17
2
350 kr
24/4 12:41:49
3
700 kr
25/4 22:05:03
4
450 kr
25/4 22:05:16
4
550 kr
26/4 13:57:18
5
800 kr
26/4 16:12:58
3
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis glaskupor krom ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
-
6345 Plafond
Art Déco, Intarsia. Diameter: 75 cm, saknar glaskupa
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:43
-
6560 Plafond
stjärnhimmel. Diameter: 53 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:54
-
6627 Takarmatur
Bent Boysen för IKEA. Diameter: 58 cm, höjd: 38 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:04
-
6012 Takarmatur
Emaljkupa, Randers, Danmark. Diameter: 26 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:35
-
6623 Takarmatur
Glas, ASEA. Höjd: 52 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:01
-
6624 Takarmatur
Glas. Höjd: 23 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:34
*
Takarmatur
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6011
Takarmatur
Funkis, glaskupor/krom
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 850 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 21/4 23:08:59 | 1 | 300 kr |
| 23/4 17:17:17 | 2 | 350 kr |
| 24/4 12:41:49 | 3 | 700 kr |
| 25/4 22:05:03 | 4 | 450 kr |
| 25/4 22:05:16 | 4 | 550 kr |
| 26/4 13:57:18 | 5 | 800 kr |
| 26/4 16:12:58 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis glaskupor krom ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
-
6345 Plafond
Art Déco, Intarsia. Diameter: 75 cm, saknar glaskupa
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:43 -
6560 Plafond
stjärnhimmel. Diameter: 53 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:54 -
6627 Takarmatur
Bent Boysen för IKEA. Diameter: 58 cm, höjd: 38 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:04
-
6012 Takarmatur
Emaljkupa, Randers, Danmark. Diameter: 26 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:35 -
6623 Takarmatur
Glas, ASEA. Höjd: 52 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:01 -
6624 Takarmatur
Glas. Höjd: 23 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:34



