Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takarmatur 5806011



*

nr 580 6011


Takarmatur

Funkis, glaskupor/krom


Utrop:

300 kr

Såld:

850 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2009
kl 17:07:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/4 23:08:59 1      300 kr
23/4 17:17:17 2      350 kr
24/4 12:41:49 3      700 kr
25/4 22:05:03 4      450 kr
25/4 22:05:16 4      550 kr
26/4 13:57:18 5      800 kr
26/4 16:12:58 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • 27 apr

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis glaskupor krom ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
  • 6345 Plafond
    Art Déco, Intarsia. Diameter: 75 cm, saknar glaskupa
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:43
  • 6560 Plafond
    stjärnhimmel. Diameter: 53 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:54
  • 6627 Takarmatur
    Bent Boysen för IKEA. Diameter: 58 cm, höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:04




Ladda ner broschyr