GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 10774124
*
nr 1077 4124
Fat
Argenta, diameter: 35
Kondition: skadad, spricka/ sprickor
Utrop:
600 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 december 2016
kl 19:13:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/12 23:13:12
1
200 kr
19/12 17:25:40
2
Vinnande bud
19/12 18:33:20
2
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:47
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:13
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:24
-
7186 Kruka
med fat, Kina. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:39
*
Fat
Kondition: skadad, spricka/ sprickor
nr 1077 4124
Fat
Argenta, diameter: 35
Kondition: skadad, spricka/ sprickor
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 december 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 18/12 23:13:12 | 1 | 200 kr |
| 19/12 17:25:40 | 2 | Vinnande bud |
| 19/12 18:33:20 | 2 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:47 -
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:13 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:24
-
7186 Kruka
med fat, Kina. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:39



