MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel/tavelram 8124319
*
nr 812 4319
Spegel/tavelram
height: , 75,
höjd: , 75
Estimate:
500
Sold:
SEK 400
Auction date:
Monday Mars 4 2013
at 18:22:02
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/2 12:03:00
1
100 kr
4/3 09:17:59
2
350 kr
4/3 18:17:02
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar tavelram
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:24
-
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33
-
7074 MIRROR
Gustavian style. Gilt. 45x34 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:02
-
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:30
-
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:49
*
Spegel/tavelram
nr 812 4319
Spegel/tavelram
height: , 75,
höjd: , 75
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 400 |
| Auction date: |
Monday Mars 4 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 27/2 12:03:00 | 1 | 100 kr |
| 4/3 09:17:59 | 2 | 350 kr |
| 4/3 18:17:02 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar tavelram
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:24 -
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33 -
7074 MIRROR
Gustavian style. Gilt. 45x34 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:02 -
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:30 -
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:49



