ART / Oil paintings / Oil painting 9298512
*
nr 929 8512
OIL PAINTING
OWE, BÃ¥t, signed. 1936, 54x44,
OWE, BÃ¥t, signerad. 1936, 54x44
Estimate:
400
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday December 8 2014
at 19:16:46
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/12 19:21:06
1
300 kr
8/12 19:09:59
2
250 kr
8/12 19:09:59
1
300 kr (Robot)
8/12 19:10:39
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
*
OIL PAINTING
Läs om budbetjänten
nr 929 8512
OIL PAINTING
OWE, BÃ¥t, signed. 1936, 54x44,
OWE, BÃ¥t, signerad. 1936, 54x44
| Estimate: | 400 |
|---|---|
| Sold: | SEK 350 |
| Auction date: |
Monday December 8 2014 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 3/12 19:21:06 | 1 | 300 kr |
| 8/12 19:09:59 | 2 | 250 kr |
| 8/12 19:09:59 | 1 | 300 kr (Robot) |
| 8/12 19:10:39 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.



