ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3992064
*
nr 399 2064
Spegel
Jugend, höjd: 106
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 mars 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/3 19:47:33
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend jugend-stil jugendstil spegel speglar
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
idag
12 jan kl 19:36
-
6794 Spegel
1920-tal, 106x51 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
12 jan kl 19:39
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
idag
12 jan kl 20:24
-
6480 Spegel
Förgylld, 81x41 cm
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
12 jan kl 20:57
-
6674 Spegel
förgylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
12 jan kl 19:16
*
Spegel
nr 399 2064
Spegel
Jugend, höjd: 106
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 6 mars 2006 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 3/3 19:47:33 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend jugend-stil jugendstil spegel speglar
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
idag
12 jan kl 19:36 -
6794 Spegel
1920-tal, 106x51 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
12 jan kl 19:39 -
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
idag
12 jan kl 20:24 -
6480 Spegel
Förgylld, 81x41 cm
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
12 jan kl 20:57 -
6674 Spegel
förgylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
12 jan kl 19:16



