LIGHTING / Chandeliers & Ceiling lamps / Lighting armature 5806011
*
nr 580 6011
LIGHTING ARMATURE
Funkis, glaskupor/krom,
Funkis, glaskupor/krom
Estimate:
300
Sold:
SEK 850
Auction date:
Monday April 27 2009
at 17:07:46
- Bid history
Time
Bidder
Bid
21/4 23:08:59
1
300 kr
23/4 17:17:17
2
350 kr
24/4 12:41:49
3
700 kr
25/4 22:05:03
4
450 kr
25/4 22:05:16
4
550 kr
26/4 13:57:18
5
800 kr
26/4 16:12:58
3
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis glaskupor krom ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
-
6655 HANGING LAMP
with pendants. Diameter: 40 cm,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:16
-
6634 Fönsterbelysning
3 pcs, glass. Height: 21 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:53
-
6420 CHANDELIER
with pendants, empirestil. Height: 60 cm,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:34
-
6676 CHANDELIER
with pendants, stomme i mässing, åtta ljusarmar. D..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:36
-
6675 CHANDELIER
with pendants, stomme i vitmetall, contemporary pr..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:23
-
3244 CHANDELIER
pendants. Height: 100 ca,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:27
*
LIGHTING ARMATURE
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6011
LIGHTING ARMATURE
Funkis, glaskupor/krom,
Funkis, glaskupor/krom
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 850 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 21/4 23:08:59 | 1 | 300 kr |
| 23/4 17:17:17 | 2 | 350 kr |
| 24/4 12:41:49 | 3 | 700 kr |
| 25/4 22:05:03 | 4 | 450 kr |
| 25/4 22:05:16 | 4 | 550 kr |
| 26/4 13:57:18 | 5 | 800 kr |
| 26/4 16:12:58 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis glaskupor krom ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
-
6655 HANGING LAMP
with pendants. Diameter: 40 cm,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:16 -
6634 Fönsterbelysning
3 pcs, glass. Height: 21 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:53 -
6420 CHANDELIER
with pendants, empirestil. Height: 60 cm,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:34
-
6676 CHANDELIER
with pendants, stomme i mässing, åtta ljusarmar. D..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:36 -
6675 CHANDELIER
with pendants, stomme i vitmetall, contemporary pr..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:23 -
3244 CHANDELIER
pendants. Height: 100 ca,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:27



