Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takarmatur 5806006



*

nr 580 6006


Takarmatur

30-tal, höjd: 60


Utrop:

100 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2009
kl 17:54:57


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/4 20:30:19 1      Vinnande bud
27/4 12:44:06 2      150 kr
27/4 12:44:36 2      250 kr
27/4 12:45:15 2      350 kr
27/4 15:19:20 3      500 kr
27/4 15:20:00 3      600 kr



  • Specialauktion
  • 27 apr

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
  • 6345 Plafond
    Art Déco, Intarsia. Diameter: 75 cm, saknar glaskupa
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:43
  • 6560 Plafond
    stjärnhimmel. Diameter: 53 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:54
  • 6627 Takarmatur
    Bent Boysen för IKEA. Diameter: 58 cm, höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:04




Ladda ner broschyr