SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 15143128
nr 1514 3128
Sylvia Stave
(1908-1994), Sverige
Kanna, CG Hallberg, 1930-tal, nysilver. Höjd: 16 cm
Kondition: buckla på fotring, buckla vid pip, slitage i rottinghandtag
Sylvia Stave, svensk silversmed, tecknare och formgivare född 1908, död 1994.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
900 kr
måndag 9 januari 2023
kl 20:25:26
9/1 19:36:33
800 kr
9/1 20:20:27
Sylvia Stave
Läs mer om Sylvia Stave
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.