Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Colour etching 14052026



*

nr 1405 2026


Kristina Munklinde

(f. 1936), Sverige


Kristina Munklinde (b. 1936), Sweden. 'Vattenvärld'. Signed, 250-upplaga. Subject: 20x22 cm, outer dimensions including frame: ca 35x33 cn,


COLOUR ETCHING, "Vattenvärld". Signerad, 250-upplaga. Motivet: 20x22 cm, yttermått inklusive ram: ca 35x33 cm


Kristina Munklinde, Swedish painter, born 1936 .

Droit De Suite

Yes

Estimate:

300

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday June 21 2021
at 18:58:40


  • Bid history
Time Bidder Bid
18/6 12:14:44 1      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Jun 21

Kvinnliga konstnärer

För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 160 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...



Read more about Kvinnliga konstnärer

  • Artist/Designer

Kristina Munklinde

Kristina Munklinde, Swedish painter, born 1936 .

Read more about Kristina Munklinde
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar färgetsning grafik kristina munklinde svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr