LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 6732580
*
nr 673 2580
CANDLESTICKS
2 pcs, olika, silver, height: 8-9,
2 st, olika, Silver, höjd: 8-9
Estimate:
300
Sold:
SEK 400
Auction date:
Monday December 13 2010
at 18:09:48
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/12 16:08:41
1
350 kr
13/12 14:52:36
2
350 kr
13/12 14:52:56
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake olika silver ädelmetall
-
6587 EGG CUPS
one pair, silver, sterling, (k9)CG Hallberg, Gust...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:40
-
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:49
-
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:02
-
6714 Elljusstake
Elflugan. Length: 32 cm. Height: 39, 5 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:07
-
6311 FLOOR CANDLEST..
2 pcs, brass. Height: 78-98cm,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:00
-
6463 Ljuslyktor
one pair, Mässing med glaskupor. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:08
*
CANDLESTICKS
nr 673 2580
CANDLESTICKS
2 pcs, olika, silver, height: 8-9,
2 st, olika, Silver, höjd: 8-9
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 400 |
| Auction date: |
Monday December 13 2010 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 10/12 16:08:41 | 1 | 350 kr |
| 13/12 14:52:36 | 2 | 350 kr |
| 13/12 14:52:56 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake olika silver ädelmetall
-
6587 EGG CUPS
one pair, silver, sterling, (k9)CG Hallberg, Gust...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:40 -
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:49 -
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:02
-
6714 Elljusstake
Elflugan. Length: 32 cm. Height: 39, 5 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:07 -
6311 FLOOR CANDLEST..
2 pcs, brass. Height: 78-98cm,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:00 -
6463 Ljuslyktor
one pair, Mässing med glaskupor. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:08



