FURNITURE / Chairs and Stools / Armchairs 15671035
*
nr 1567 1035
ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Republic, 1950s. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Width: 63 cm. Width: 79 cm,
h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm,
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 63 cm. Djup: 79 cm,
h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm
Estimate:
16000
Sold:
SEK 14000
Auction date:
Thursday September 28 2023
at 04:36:45
- Klassiska
Sep 28
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Andra sökte även efter
Liknande föremål:
h betsad stomme fåtöljer jindrich halabala karmstol karmstolar renoverade stol stolar tjeckien
-
7087 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Present: SEK 1000
Auction ends
today
19 jan at 19:44
-
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
today
19 jan at 18:09
-
7135 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden, "Solo". AB OH S..//
Auction ends
today
19 jan at 20:57
-
7136 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. "Solo" Skadad,
Auction ends
today
19 jan at 20:26
-
7134 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. VÃ¥r fru, object..//
Auction ends
today
19 jan at 19:37
-
7173 ARMCHAIR
ljusblå velour, ben med trissor, wear.
Auction ends
today
19 jan at 20:44
nr 1567 1035
ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Republic, 1950s. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Width: 63 cm. Width: 79 cm,
h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm,
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 63 cm. Djup: 79 cm, h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm
| Estimate: | 16000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 14000 |
| Auction date: |
Thursday September 28 2023 |
- Klassiska
Sep 28
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Andra sökte även efter
-
7087 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Present: SEK 1000
Auction ends
today
19 jan at 19:44 -
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
today
19 jan at 18:09 -
7135 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden, "Solo". AB OH S..//
Auction ends
today
19 jan at 20:57
-
7136 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. "Solo" Skadad,
Auction ends
today
19 jan at 20:26 -
7134 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. VÃ¥r fru, object..//
Auction ends
today
19 jan at 19:37 -
7173 ARMCHAIR
ljusblå velour, ben med trissor, wear.
Auction ends
today
19 jan at 20:44



