KONST
| Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar • Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick • Konst, övrigt, Tryck m.m. • Litografier • Oljemålningar • Skulptur & konsthantverk • |
1007 Färgetsning
Zao Wou-Ki (f. 1921), Signerad, numrerad 189/200, daterad -79. Bildmått: 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 40x35 cm
Utrop: 20.000 kr
26 januari kl 19:12
8022 Akvarell
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 18:38 -
8213 Akvarell
Utrop: 600 kr
8097 Akvarell
Utrop: 800 kr
26 jan kl 19:36
8315 Akvarell
Utrop: 500 kr
26 jan kl 19:35 -
6381 Akvarell
Utrop: 500 kr
26 jan kl 20:22 -
8033 Akvarell
Utrop: 1.500 kr
26 jan kl 18:29
6363 Batiktavla
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
26 jan kl 18:32 -
8241 Bläckställ
Brons/mässing. Längd: 20 cm. Höjd: 14 cm
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 19:42 -
8070 Blandteknik
Utrop: 800 kr
1005 Blandteknik
Utrop: 4.000 kr
26 jan kl 20:49 -
1003 Blandteknik
Utrop: 3.000 kr
26 jan kl 19:25 -
1018 Bordsuppsats
Utrop: 4.000 kr
26 jan kl 20:42
1001 Skulptur
Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. Sittande Same, brons. Signerad, Kiirunavaara, daterad 1900, Gjutarstämplar Herman Bergman cire perdue. Höjd: 20 cm
Utrop: 18.000 kr
26 januari kl 20:23
1017 Bordsuppsats
Utrop: 15.000 kr
26 jan kl 19:53 -
8206 Brevpress
brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
Utrop: 2.000 kr
26 jan kl 20:11 -
8063 Collage
Utrop: 500 kr
26 jan kl 20:20
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
26 jan kl 19:39 -
8290 Etsningar
Utrop: 500 kr
26 jan kl 20:37 -
1007 Färgetsning
Utrop: 20.000 kr
26 jan kl 19:12
8049 Färglitografi
Utrop: 800 kr
8061 Färglitografi
Utrop: 800 kr
8171 Färglitografi
Utrop: 500 kr
26 jan kl 19:07
8039 Färglitografi
Utrop: 1.500 kr
26 jan kl 18:39 -
8225 Färglitografi
Utrop: 800 kr
26 jan kl 18:53 -
8043 Färglitografi
Utrop: 500 kr
1017 Bordsuppsats
skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kristall. Diameter: 15 cm. Höjd: 20,5 cm
Utrop: 15.000 kr
26 januari kl 19:53
8103 Färglitografi
Utrop: 800 kr
26 jan kl 18:32 -
8101 Färglitografi
Utrop: 800 kr
26 jan kl 18:31 -
8268 Färglitografi
Utrop: 3.000 kr
8183 Färglitografi
Utrop: 800 kr
26 jan kl 20:37 -
8189 Färglitografi
Utrop: 1.500 kr
26 jan kl 20:43 -
8181 Färglitografi
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 700 kr
26 jan kl 18:10
8186 Färglitografi
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 20:17 -
8182 Färglitografi
Utrop: 600 kr
26 jan kl 19:21 -
6348 Färglitografi
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
26 jan kl 18:43
8040 Färglitografi
Utrop: 600 kr
26 jan kl 19:53 -
8006 Färglitografi
Utrop: 500 kr
26 jan kl 20:45 -
8005 Färglitografi
Utrop: 500 kr
26 jan kl 18:40
1013 Skulptur
Pierre Alexandre Schoenewerk, kvinna, förgylld brons. Höjd: 44 cm
Utrop: 10.000 kr
Aktuellt bud: 8.000 kr
26 januari kl 18:57
8180 Färglitografi
Utrop: 500 kr
26 jan kl 18:20 -
7081 Färglitografi
Utrop: 500 kr
7082 Färglitografi
Utrop: 700 kr
8007 Färglitografi
Utrop: 600 kr
26 jan kl 19:27 -
7063 Färglitografi
Utrop: 500 kr
26 jan kl 19:38 -
8236 Färglitografier
Utrop: 600 kr
26 jan kl 20:16
8129 Figurkärl
3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
Utrop: 800 kr
26 jan kl 20:52 -
8050 Fotografi
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 19:37 -
8106 Gouache
Utrop: 4.000 kr
26 jan kl 18:30
8084 Gouache
Utrop: 600 kr
26 jan kl 18:04 -
8177 Grafiska blad
Utrop: 600 kr
26 jan kl 20:17 -
8123 Ikoner
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 20:22
8139 Oljemålning
Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, daterad 2002. Olja på duk, 100x100 cm, yttermått inklusive ram: 105x105 cm
Utrop: 8.000 kr
26 januari kl 18:53
8220 Jardiniere
mässing och kristall. Längd: 40 cm
Utrop: 1.500 kr
26 jan kl 20:13 -
8130 Kärl
Utrop: 600 kr
26 jan kl 18:48 -
8024 Konsttryck
Utrop: 500 kr
26 jan kl 18:09
1010 Konstverk
Utrop: 6.000 kr
26 jan kl 20:01 -
8312 Litografiskt b..
efter Carl Larsson, yttermått inklusive ram: 56x37
Utrop: 500 kr
26 jan kl 19:18 -
Utrop: 800 kr
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Utrop: 500 kr
Utrop: 500 kr
Utrop: 500 kr
26 jan kl 19:42 -
Utrop: 600 kr
Utrop: 1.500 kr
1010 Konstverk
Allen Jones, "Shoe Box", 7 st litografier + skulptur. Signerad, numrerad 131/200, daterad 1968, bladets mått: 38x28. Höjd: 25 cm
Utrop: 6.000 kr
26 januari kl 20:01
8365 Oljemålning
Utrop: 500 kr
26 jan kl 19:27 -
8314 Oljemålning
Utrop: 600 kr
26 jan kl 18:42 -
8030 Oljemålning
Utrop: 800 kr
26 jan kl 20:45
8139 Oljemålning
Utrop: 8.000 kr
26 jan kl 18:53 -
8105 Oljemålning
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
26 jan kl 18:55 -
8059 Oljemålning
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 20:18
8384 Oljemålning
Utrop: 1.500 kr
26 jan kl 20:22 -
8386 Oljemålning
Utrop: 1.200 kr
26 jan kl 19:23 -
8383 Oljemålning
Utrop: 1.000 kr
8387 Oljemålning
Utrop: 800 kr
26 jan kl 18:55 -
8385 Oljemålning
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 19:14 -
8047 Oljemålning
Utrop: 600 kr
26 jan kl 20:45
1002 Skulptur
Älg, brons, stensockel. Längd: 28 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 53 cm
Utrop: 6.000 kr
26 januari kl 19:46
8099 Oljemålning
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
26 jan kl 19:36 -
8311 Oljemålning
Utrop: 600 kr
26 jan kl 19:41 -
8075 Oljemålning
Utrop: 500 kr
26 jan kl 18:27
8054 Oljemålning
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 350 kr
26 jan kl 19:55 -
8364 Oljemålning
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 19:28 -
8359 Oljemålning
Utrop: 600 kr
26 jan kl 19:26
8313 Oljemålning
Utrop: 500 kr
26 jan kl 20:15 -
8316 Oljemålning
Utrop: 600 kr
26 jan kl 18:27 -
8056 Oljemålning
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 700 kr
26 jan kl 18:18
8080 Oljemålning
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
26 jan kl 20:15 -
8004 Oljemålning
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 19:44 -
8132 Oljemålning
Utrop: 500 kr
26 jan kl 20:42
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom komposition". Ej signerad, stämpel på baksidan "Att detta verk är utfört av Elli Hemberg (1896-1994) intygas av Konstnär Elli Hembergs Stiftelse", på kartong. Bildmått: 22x22 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
Utrop: 4.000 kr
26 januari kl 18:30
8003 Oljemålning
Utrop: 1.000 kr
8358 Oljemålning
Utrop: 600 kr
26 jan kl 19:28 -
8317 Oljemålning
Utrop: 800 kr
26 jan kl 19:50
8002 Oljemålning
Utrop: 600 kr
26 jan kl 20:45 -
8131 Oljemålning
Utrop: 800 kr
26 jan kl 18:48 -
8037 Oljemålning
Utrop: 800 kr
26 jan kl 19:43
7151 Oljemålning
Utrop: 500 kr
26 jan kl 18:06 -
7149 Oljemålning
Utrop: 500 kr
26 jan kl 18:05 -
8185 Oljemålning
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
26 jan kl 19:18
8031 Oljemålningar
Utrop: 800 kr
26 jan kl 18:49 -
8100 Oljemålningar
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 200 kr
8104 Oljemålningar
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
26 jan kl 18:32
1018 Bordsuppsats
skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diameter: 11 cm. Höjd: 13 cm
Utrop: 4.000 kr
26 januari kl 20:42
8102 Oljemålningar
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 150 kr
26 jan kl 19:34 -
6343 Oljemålningar
Utrop: 700 kr
26 jan kl 18:52 -
8053 Oljemålningar
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 700 kr
26 jan kl 20:48
8360 Pastell
Utrop: 500 kr
26 jan kl 18:11 -
8204 Pastell
Utrop: 500 kr
26 jan kl 20:18 -
8058 Ritning
Utrop: 600 kr
26 jan kl 20:49
8046 Serigrafi
Utrop: 800 kr
26 jan kl 20:38 -
8038 Serigrafi
Utrop: 800 kr
26 jan kl 19:06 -
8245 Skål
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 19:24
1002 Skulptur
Utrop: 6.000 kr
26 jan kl 19:46 -
8298 Skulptur
biskquiporslin, gosse. Höjd: 20 cm
Utrop: 500 kr
26 jan kl 20:21 -
1001 Skulptur
Utrop: 18.000 kr
26 jan kl 20:23
1005 Blandteknik
Lambert Werner (1900-1983), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -54. "Rö No1" Blandteknik, bildmått: 68x102 cm, yttermått inklusive ram: 87x120 cm
Utrop: 4.000 kr
26 januari kl 20:49
8128 Skulptur
fabeldjur, sydamerika. Längd: 20 cm. Höjd: 13 cm
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 20:17 -
8088 Skulptur
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 20:56 -
8266 Skulptur
gips, bemålad, kvinna. Höjd: 59 cm
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 19:33
7066 Skulptur
Utrop: 1.500 kr
26 jan kl 19:36 -
7046 Skulptur
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
26 jan kl 19:36 -
8216 Skulptur
Utrop: 600 kr
26 jan kl 20:14
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Utrop: 500 kr
26 jan kl 19:10 -
1013 Skulptur
Utrop: 10.000 kr
Aktuellt bud: 8.000 kr
26 jan kl 18:57 -
8297 Skulptur
sten, Apor. Höjd: 18 cm
Utrop: 500 kr
26 jan kl 19:48
8127 Skulptur
sten. Höjd: 20 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 500 kr
26 jan kl 18:41 -
7215 Skulptur
Utrop: 700 kr
26 jan kl 19:47 -
8347 Skulptur
Utrop: 800 kr
26 jan kl 19:05
8268 Färglitografi
Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad HC 10/35, sjöfågel. Färglitografi, bildmått: 34x48 cm, yttermått inklusive ram: 55x68
Utrop: 3.000 kr
26 januari kl 20:51
7040 Skulptur/sparb..
Utrop: 500 kr
26 jan kl 19:56 -
7055 Skulpturer
2 st, Avesta, Stål. Höjd: 7-9 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
26 jan kl 19:13 -
7213 Skulpturer
Utrop: 500 kr
8318 Skulpturer
2 st, Byster, bemålad gips. Höjd: 24-32
Utrop: 600 kr
26 jan kl 19:23 -
8087 Skulpturer
2 st, Madonna, sten. Höjd: 14-16 cm
Utrop: 1.000 kr
26 jan kl 18:46 -
7052 Skulpturer
3 st, brons. Höjd: 7-16 cm
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
26 jan kl 19:09
8023 Tavla
trä, Rustic Marlin, USA, 34x51 cm
Utrop: 600 kr
26 jan kl 19:28 -
8048 Väggrelief
Utrop: 500 kr
26 jan kl 18:13 -
8086 Väggrelief
Utrop: 800 kr
26 jan kl 18:56
- Metropol Tipsar
8206 Brevpress
Utrop: 2.000 kr
26 jan kl 20:11 -
1003 Blandteknik
Utrop: 3.000 kr
26 jan kl 19:25 -
8268 Färglitografi
Utrop: 3.000 kr
1005 Blandteknik
Utrop: 4.000 kr
26 jan kl 20:49 -
1018 Bordsuppsats
Utrop: 4.000 kr
26 jan kl 20:42 -
8106 Gouache
Utrop: 4.000 kr
26 jan kl 18:30
1002 Skulptur
Utrop: 6.000 kr
26 jan kl 19:46 -
1010 Konstverk
Utrop: 6.000 kr
26 jan kl 20:01 -
8139 Oljemålning
Utrop: 8.000 kr