KONST

    2016 Skulptur

    Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Antilop, Upsala Ekeby. Stämpelsignerad VL. Lergods, delvis glaserad i gult, svart och vitt. Längd: 25 cm. Höjd: 51 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 9.400 kr

    24 maj kl 18:18

  • 7286 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:40
  • 6350 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:38
  • 7293 Akvareller
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:32
  • 8196 Blandteknik
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr

    17 maj kl 20:56
  • 7154 Blandteknik
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:42
  • 8155 Blandteknik
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 19:29
  • 8052 Blandteknik
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    17 maj kl 18:49
  • 7307 Blandteknik
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:54
  • 8202 Blandteknik
    Utrop: 100 - 600 kr

    17 maj kl 18:49
  • 7647 Blandteknik
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    17 maj kl 19:21
  • 7650 Blandteknik
    Utrop: 300 - 700 kr

    17 maj kl 19:30
  • 7651 Blandteknik
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    17 maj kl 19:33

    1004 Skulptur

    Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Ägg, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, signerat HHg. Svartmålat trebent ställ. Höjd: 14 cm exl ställning

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 7.000 kr

    31 maj kl 19:16

  • 7652 Blandteknik
    Utrop: 300 - 700 kr

    17 maj kl 19:37
  • 7027 Blandteknik
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:21
  • 1001 Blandteknik
    Utrop: 8.000 kr
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 18:30
  • 8140 Färgetsning
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 18:04
  • 8139 Färgetsning
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 20:57
  • 8128 Färgetsning
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 19:23
  • 8084 Färgetsning
    Utrop: 100 - 600 kr

    17 maj kl 18:59
  • 8087 Färgetsningar
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 19:21
  • 8080 Färglitogografi
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    17 maj kl 18:39
  • 7269 Färglitografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 19:48
  • 8174 Färglitografi
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 20:19
  • 8172 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 20:08

    1025 Oljemålning

    Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. Signerad. Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 75x85 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    31 maj kl 20:46

  • 8180 Färglitografi
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    17 maj kl 20:58
  • 8109 Färglitografi
    Utrop: 100 - 600 kr

    17 maj kl 18:45
  • 8141 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 19:43
  • 8142 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 19:53
  • 8192 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 19:35
  • 8164 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 20:06
  • 8165 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 19:17
  • 8166 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 19:30
  • 8163 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 20:52
  • 8173 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 18:26
  • 8182 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 20:25
  • 8171 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 19:31

    1001 Blandteknik

    Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Fjällmotiv med renar och same i akja. Signerad 1940. Motivet: 29x40 cm, yttermått inklusive ram: 33x45 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 6.000 kr

    31 maj kl 18:30

  • 8168 Färglitografi
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    17 maj kl 19:33
  • 8167 Färglitografi
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    17 maj kl 18:24
  • 7375 Färglitografi
    Utrop: 300 - 700 kr

    17 maj kl 19:43
  • 7089 Färglitografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:12
  • 8143 Färglitografi
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 19:45
  • 8169 Färglitografi
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 18:40
  • 8177 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 20:36
  • 7678 Färglitografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:07
  • 7203 Färglitografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 19:19
  • 7204 Färglitografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 19:20
  • 8135 Färglitografi
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 18:37
  • 8170 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 18:09

    1022 Oljemålning

    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Tre gummor och banan. Signerad. Olja på duk, 35x27, yttermått inklusive ram: 38x30 cm

    Utrop: 7.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    31 maj kl 18:02

  • 6244 Färglitografi
    Utrop: 300 - 700 kr

    17 maj kl 19:54
  • 8138 Färglitografi
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 20:27
  • 8096 Färglitografi
    Utrop: 100 - 600 kr

    17 maj kl 19:09
  • 8009 Färglitografi
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 18:20
  • 7398 Färglitografi
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    17 maj kl 20:21
  • 8094 Färglitografi
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    17 maj kl 18:26
  • 8137 Färglitografi
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    17 maj kl 19:21
  • 8176 Färglitografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 20:37
  • 8175 Färglitografi
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 20:23
  • 8024 Färglitografi
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    17 maj kl 19:36
  • 8189 Färglitografi
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 20:14
  • 8025 Färglitografi
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    17 maj kl 19:43

    7552 Skulptur

    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm

    Utrop: 2.600 kr
    Pris just nu 4.200 kr

    24 maj kl 20:27

  • 8081 Färglitografi
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    17 maj kl 19:11
  • 8091 Färglitografi
    Utrop: 500 - 800 kr

    17 maj kl 19:09
  • 7090 Färglitografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:15
  • 8145 Färglitografi
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr

    17 maj kl 18:57
  • 8108 Färglitografi
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    17 maj kl 18:35
  • 8136 Färglitografi
    Utrop: 500 - 700 kr

    17 maj kl 18:30
  • 8184 Färglitografi
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 20:01
  • 7207 Färglitografi
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    17 maj kl 19:26
  • 7272 Färglitografier
    Utrop: 4.000 - 6.000 kr

    17 maj kl 19:53
  • 6018 Gicléetryck
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:35
  • 6010 Gicléetryck
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:35
  • 6012 Gicléetryck
    Utrop: 300 - 700 kr

    17 maj kl 20:35

    7272 Färglitografier

    6 st, Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerade, "Reflexion sur L evolution Temps", lösa blad i mapp, bladets mått: 67x53 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    17 maj kl 19:53

  • 8010 Gicléetryck
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 18:17
  • 8012 Gicléetryck
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 18:11
  • 8011 Gicléetryck
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 18:14
  • 6013 Gicléetryck
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:35
  • 8013 Gicléetryck
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 18:08
  • 8014 Gicléetryck
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 18:05
  • 8015 Gicléetryck
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    17 maj kl 18:02
  • 6014 Gicléetryck
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:35
  • 8006 Gicléetryck
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 18:29
  • 8008 Gicléetryck
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 18:23
  • 8007 Gicléetryck
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:26
  • 6015 Gicléetryck
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:35

    1005 Oljemålning

    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, påskrift a tergo 1871, kustlandskap. Olja på duk, 14x40, yttermått inklusive ram: 27x51 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 3.600 kr

    31 maj kl 19:09

  • 8217 Gouache
    Utrop: 500 - 800 kr

    17 maj kl 20:17
  • 8097 Gravyr
    Utrop: 100 - 400 kr

    17 maj kl 19:26
  • 7460 Gravyr
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:57
  • 8092 Gravyr
    Utrop: 100 - 600 kr

    17 maj kl 19:24
  • 7444 Kolteckning
    Utrop: 300 - 700 kr

    17 maj kl 18:39
  • 8158 Lacktavla
    Korea, Sent 1900-tal, 39x27 cm, oramad
    Utrop: 100 - 400 kr

    17 maj kl 19:51
  • 7501 Litografi
    Utrop: 300 - 700 kr

    17 maj kl 18:04
  • 7117 Litografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 19:35
  • 8047 Litografisk af..
    Utrop: 300 - 800 kr

    17 maj kl 18:51
  • 6547 Oljemålning
    Utrop: 300 - 700 kr

    17 maj kl 20:36
  • 7700 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:59
  • 7400 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:24

    1003 Oljemålning

    Erik Hallström (1905-1993), Sverige. Signerad a tergo, "på vedbacken". Olja på pannå, 52x64, yttermått inklusive ram: 68x80 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.600 kr

    31 maj kl 20:14

  • 1002 Oljemålning
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr

    17 maj kl 19:21
  • 8082 Oljemålning
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr

    17 maj kl 18:18
  • 1006 Oljemålning
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 20:08
  • 7422 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:09
  • 1003 Oljemålning
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 20:14
  • 1025 Oljemålning
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 20:46
  • 8123 Oljemålning
    Utrop: 500 - 800 kr

    17 maj kl 18:47
  • 1017 Oljemålning
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 19:11
  • 7679 Oljemålning
    Utrop: 300 - 700 kr

    17 maj kl 20:12
  • 8103 Oljemålning
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr

    17 maj kl 20:30
  • 7189 Oljemålning
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    17 maj kl 20:31
  • 7028 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:23

    1006 Oljemålning

    Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.400 kr

    31 maj kl 20:08

  • 7031 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:26
  • 7024 Oljemålning
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    17 maj kl 18:15
  • 7029 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:25
  • 8035 Oljemålning
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    17 maj kl 18:09
  • 6081 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 19:58
  • 7690 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:40
  • 7696 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:53
  • 1022 Oljemålning
    Utrop: 5.000 - 7.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 18:02
  • 7633 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:37
  • 1024 Oljemålning
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 19:11
  • 1013 Oljemålning
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 20:26
  • 1023 Oljemålning
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 18:06

    8145 Färglitografi

    Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Dansande par. Signerad, numrerad 165/375, bladets mått: 40x57, yttermått inklusive ram: 60x76 cm

    Utrop: 2.600 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    17 maj kl 18:57

  • 1005 Oljemålning
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 19:09
  • 6124 Oljemålning
    Utrop: 300 - 700 kr

    17 maj kl 18:50
  • 8095 Oljemålning
    Utrop: 100 - 600 kr

    17 maj kl 18:23
  • 8049 Oljemålning
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    17 maj kl 20:37
  • 8114 Oljemålning
    Utrop: 500 - 800 kr

    17 maj kl 18:34
  • 7697 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:55
  • 8051 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:45
  • 7026 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:20
  • 8085 Oljemålning
    Utrop: 100 - 600 kr

    17 maj kl 19:57
  • 1025 Oljemålning
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    17 maj kl 19:49
  • 6673 Oljemålning
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    17 maj kl 18:10
  • 8115 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:29

    Alexis Ankarcrona (1825-1901), Sverige. Motiv med gård. Signerad. Olja på duk, 50x73 cm, yttermått inklusive ram: 72x93 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    17 maj kl 19:21

  • 7432 Oljemålning
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:27
  • 8038 Oljemålning
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    17 maj kl 20:35
  • 6666 Oljemålningar
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:57
  • 8227 Ram
    innermått 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 44x38 cm
    Utrop: 100 - 300 kr

    17 maj kl 19:10
  • 8152 Serigrafi
    Utrop: 100 - 400 kr

    17 maj kl 20:16
  • 7648 Skulptur
    Åke Weidulf, Sverige. Keramik. Signerad. Längd: 17cm
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 19:23
  • 2017 Skulptur
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    24 maj kl 18:42
  • 2026 Skulptur
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr

    24 maj kl 20:10
  • 8218 Skulptur
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    17 maj kl 20:18
  • 1004 Skulptur
    Utrop: 8.000 kr
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 19:16
  • 6424 Skulptur
    Hästhuvud, metall, nutida. Höjd: 40 cm
    Utrop: 300 - 700 kr

    17 maj kl 19:25
  • 7667 Skulptur
    Kina, Soapstone, Kvinna. Höjd: 30 cm
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:16

    8103 Oljemålning

    Hans Johnfors (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 1981. Olja på duk, 81x64cm, yttermått inklusive ram: 84x67cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    17 maj kl 20:30

  • 7552 Skulptur
    Utrop: 2.600 kr
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    24 maj kl 20:27
  • 8065 Skulptur
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    17 maj kl 18:26
  • 6575 Skulptur
    Neubach, såningsman. Höjd: 37 cm
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 18:12
  • 2018 Skulptur
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    24 maj kl 19:11
  • 2016 Skulptur
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 9.400 kr

    24 maj kl 18:18
  • 7133 Skulpturer
    2 st, Blanc de chine. Höjd: 29-34 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    17 maj kl 18:05
  • 8064 Skulpturer
    2 st, Danmark, Söholm. Höjd: 12-14 cm
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 20:40
  • 2035 Skulpturer
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr

    24 maj kl 20:44
  • 8129 Trägravyr
    Utrop: 100 - 500 kr

    17 maj kl 19:56
  • 8104 Träsnitt
    Utrop: 300 - 500 kr

    17 maj kl 20:34
  • 8154 Tygtavlor
    4 st, Indien, yttermått inklusive ram: 38x22 cm
    Utrop: 100 - 600 kr

    17 maj kl 19:48
  • Metropol Tipsar
  • 2016 Skulptur
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 9.400 kr

    24 maj kl 18:18
  • 8145 Färglitografi
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr

    17 maj kl 18:57
  • 1005 Oljemålning
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 19:09
  • 1001 Blandteknik
    Utrop: 8.000 kr
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 18:30
  • 1023 Oljemålning
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 18:06
  • 1013 Oljemålning
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 20:26
  • 1024 Oljemålning
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 19:11
  • 1022 Oljemålning
    Utrop: 5.000 - 7.000 kr

    om tre veckor
    31 maj kl 18:02
  • 7552 Skulptur
    Utrop: 2.600 kr
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    24 maj kl 20:27