Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 16306320



*

nr 1630 6320


Gunnar Nylund

(1904-1997), Sverige


Skulptur, Rörstrand, keramik, fis. Längd: 14 cm. Höjd: 11 cm


Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.

Utrop:

600 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 juli 2024
kl 18:41:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/7 13:11:57 1      300 kr
1/7 18:36:34 2      Vinnande bud
1/7 18:36:46 2      justering av budtak



  • Konstnär/Designer

Gunnar Nylund

Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.

Läs mer om Gunnar Nylund
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fis gunnar nylund keramik konsthantverk rörstrand skandinavien skulptur svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
  • 8130 Kärl
    Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:48
  • 8017 Skulptur
    Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:19
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:58
  • 8088 Skulptur
    fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:56
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36




Ladda ner broschyr