Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  UR & KLOCKOR / Övriga ur / 461075



*

nr 46 1075




FICKUR Nyckeldragare, W Howard, London, 1744, Silver


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 2 april 2001
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa fickur nyckeldragare london silver w howard ädelmetall
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 20:22
  • 7107 Armband
    18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 18:16
  • 8055 Armbandsur
    Omega Constellation, Automatic, 18k guld. Armband ..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 20:53
  • 6363 Batiktavla
    Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 18:32
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 20:23
  • 6491 Bordslampa
    mässing. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 19:37




Ladda ner broschyr