Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 6397592



*

nr 639 7592


Skulptur

Majolika, höjd: 36


Kondition: nagg

Utrop:

300 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 maj 2010
kl 19:20:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/5 14:15:24 1      100 kr
10/5 12:10:24 2      Vinnande bud
10/5 19:15:00 3      200 kr


  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsthantverk majolika skulptur
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:05
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:31
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:18




Ladda ner broschyr