Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 14099195



*

nr 1409 9195


Skulptur

bisonoxe, keramik, Upsala-Ekeby. Höjd: 10 cm


Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 augusti 2021
kl 20:09:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/8 13:00:47 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bisonoxar bisonoxe djur djurmotiv keramik konsthantverk skulptur svensk keramik svenska keramiker uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
  • 8130 Kärl
    Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:48
  • 8017 Skulptur
    Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:19
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:58
  • 8088 Skulptur
    fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:56
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36




Ladda ner broschyr