KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15143131
nr 1514 3131
Urban Rejle
(1894-1974), Sverige
Oljemålning, Kopia efter Albert Edelfelt. Porträtt av Viktor Rydberg. Signerad. Olja på duk, 90x100cm, yttermått inklusive ram: 106x115cm
Urban Rejle, svensk skulptör, målare och illustratör född 1894, död 1974.
Utrop:
700 kr
Såld:
400 kr
måndag 9 januari 2023
kl 20:49:00
300 kr
350 kr
Urban Rejle
Läs mer om Urban Rejle