Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5522489



*

nr 552 2489


Carl Berndtsson

(1902-1983), Sverige


Gouache, C Berndtsson? Osign, By vid havet, 30x43


Carl Berndtsson, svensk bildkonstnär född 1902, död 1983.

Följerätt

Ja

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 17 november 2008
kl 19:08:50



  • Konstnär/Designer

Carl Berndtsson

Carl Berndtsson, svensk bildkonstnär född 1902, död 1983.

Läs mer om Carl Berndtsson
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller by vid havet c berndtsson? osign carl berndtsson gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:57
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:22
  • 6565 Blandteknik
    Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:03




Ladda ner broschyr