Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Pokal 3306532



*

nr 330 6532


Pokal

Nysilver, H.47,' Poseidon'


Utrop:

600 kr

Såld:

950 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 oktober 2004
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/10 07:35:39 1      450 kr
3/10 21:00:30 2      700 kr
3/10 22:46:23 3      650 kr
4/10 09:41:56 3      800 kr
4/10 11:41:46 4      900 kr
4/10 12:16:04 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter pokal silver ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43
  • 8242 Jardiniere
    nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8244 Jardiniere
    silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:47
  • 8018 Karaff med sil..
    1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:40
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr