KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16304066
nr 1630 4066
Henny Thomse
(1906-1968), Sverige
Oljemålning, Samebarn. Signerad, daterad 1945. Olja på pannå, 61x50 cm, yttermått inklusive ram: 74x64 cm
Henny Josefine Thomse (Thomasson), norsk-svensk målare född Olsen i Tromsö 1906, död 1968 i Sundsvall.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
måndag 1 juli 2024
kl 18:04:38
25/6 20:39:49
Henny Thomse
Läs mer om Henny Thomse