KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsningar 16165054
*
nr 1616 5054
Etsningar
2 st, Marin, Schauberg & Albe, yttermått inklusive ram: 36x52 - 44x54 cm. Signerad
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 29 april 2024
kl 18:29:22
- Läs mer...
Olle Alberius (1929-1993)
Keramisk formgivare och glaskonstnär. Studerade vid HKS 1952-1956. Arbetade som formgivare vid Rörstrand 1963-1971. Alberius utförde unikt konstgods men även serviser såsom Korall och Forma.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar fartyg fartygsporträtt grafik marin marinmotiv marinmålning schauberg & albe
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:15
-
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:20
-
7069 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:11
-
7072 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:37
-
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:54
-
7068 Färgetsning
Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:47
*
Etsningar
nr 1616 5054
Etsningar
2 st, Marin, Schauberg & Albe, yttermått inklusive ram: 36x52 - 44x54 cm. Signerad
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 april 2024 |
- Läs mer...
Olle Alberius (1929-1993)
Keramisk formgivare och glaskonstnär. Studerade vid HKS 1952-1956. Arbetade som formgivare vid Rörstrand 1963-1971. Alberius utförde unikt konstgods men även serviser såsom Korall och Forma.
Keramisk formgivare och glaskonstnär. Studerade vid HKS 1952-1956. Arbetade som formgivare vid Rörstrand 1963-1971. Alberius utförde unikt konstgods men även serviser såsom Korall och Forma.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar fartyg fartygsporträtt grafik marin marinmotiv marinmålning schauberg & albe
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:15 -
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:20 -
7069 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:11
-
7072 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:37 -
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:54 -
7068 Färgetsning
Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:47



