ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 10267261
*
nr 1026 7261
Pigtittare
intarsia, höjd: 68 cm
Kondition: skadad
Utrop:
500 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 mars 2016
kl 20:38:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/3 18:54:52
1
200 kr
19/3 19:03:29
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: intarsia lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar träinläggningar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:33
*
Pigtittare
Kondition: skadad
nr 1026 7261
Pigtittare
intarsia, höjd: 68 cm
Kondition: skadad
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 mars 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 18/3 18:54:52 | 1 | 200 kr |
| 19/3 19:03:29 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: intarsia lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar träinläggningar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:33



