Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 15978004



*

nr 1597 8004


Skulptur

Gefle, Märta Willborg, Lejon. Längd: 24 cm, höjd: 18 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 februari 2024
kl 18:10:18


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/2 09:49:03 1      700 kr
11/2 13:41:01 2      800 kr
12/2 17:50:08 3      900 kr
12/2 17:51:03 2      1.000 kr
12/2 17:52:41 3      1.500 kr
12/2 17:53:24 2      1.200 kr
12/2 17:53:24 3      1.300 kr (Budbetjänt)
12/2 17:53:30 2      1.400 kr
12/2 17:53:30 3      1.500 kr (Budbetjänt)
12/2 18:00:14 2      1.600 kr
12/2 18:00:30 2      1.700 kr
12/2 18:04:03 3      1.700 kr
12/2 18:04:03 2      1.700 kr (Budbetjänt)
12/2 18:05:18 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle konsthantverk lejon märta willborg skulptur svensk keramik svenska keramiker
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:31
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:55
  • 7066 Skulptur
    Keramik, Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr