KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Kolteckning 15482091
nr 1548 2091
Greta Gerell
(1898-1982), Sverige
Kolteckning, Hundporträtt, "Lizzie på Hammarö". Signerad, daterad 1924. Bildmått: 23x36 cm, yttermått inklusive ram: 33x46
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
måndag 19 juni 2023
kl 19:42:36
800 kr
800 kr
800 kr (Budbetjänt)
19 jun
Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Greta Gerell
Läs mer om Greta Gerell